خط مهندسی
مجله ی آنلاین مهندسی

۱۲ نرم‌افزار موبایل مهندسی مکانیک جامدات

3 13,651

با پیشرفت تکنولوژی، دنیای مهندسی نیز دگرگون شد. امروزه به ندرت می‌بینیم که کسی از ابزار‌های قدیمی برای اندازه‌گیری و طراحی مهندسی استفاده کند.

نرم‌افزار های مهندسی، اکوسیستم مهندسی را دگرگون کردند و رشد چشمگیر و سریعی را برای آن رقم زدند. با پیشرفت تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های کاربردی موبایل به نظر می‌آید عصر جدیدی از طراحی و تحلیل مهندسی در حال شکل‌گیری باشد.

در این نوشته با خط مهندسی همراه باشید تا پرکاربردترین نرم‌افزار های مهندسی برای تلفن‌های همراه هوشمند (یا اپلیکیشن‌های موبایل) را به شما معرفی کنیم.

اپلیکیشن‌های محاسباتی مهندسی

بدون شک در مرحله اول، هر مهندس یا دانشجوی رشته‌های مهندسی، درگیر محاسبات پیچیده و وقت‌گیر ریاضی می‌شود.
نرم‌افزار های محاسباتی همچون Matlab  و Mathematica در کامپیوتر های شخصی، این نیاز را برای مهندسان رفع کرده اند. اما در موبایل چطور؟

در ادامه با معرفی بهترین نرم‌افزار های محاسباتی برای مهندسین با ما همراه باشید:

 

WOLFRAMALPHA (ولفریم آلفا)

محاسبات-ریاضی-مهندسی

ولفریم در واقع کاملترین ابزار محاسباتی در سراسر اینترنت است و از نظر نویسنده می‌توان آن را بهشت ریاضیات خواند.

در وبسایت WOLFRAMALPHA تقریبا تمام محاسبات ریاضی را می‌توانید انجام دهید. از جمع و تفریق گرفته تا انتگرال‌های پیچیده، ولفریم برای شما محدودیتی ایجاد نمی‌کند.

رسم نمودار‌های مختلف، تبدیل واحد‌ها به یکدیگر، حل معادلات دیفرانسیلی و بسیاری قابلیت‌های دیگر به رایگان در اختیار شماست.

همچنین نرم‌افزار  WOLFRAMALPHA برای گوشی‌های هوشمند نیز موجود است که می‌توانید به طور رایگان از آن استفاده کنید.

 

FREE GRAPHING CALCULATORاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

اگر به یک ماشین حساب مهندسی کامل،  کاربرپسند و بدون نیاز به اینترنت نیاز دارید و یا به دنبال رسم نمودار‌ توابع ریاضی هستید، Math lab  یا FREE GRAPHING CALCULATOR بهترین گزینه برای شماست.

حل معادلات، عملیات ماتریسی، رسم نمودار‌های قطبی و رسم چند نمودار در چند صفحه و مقایسه آن‌ها تنها برخی از ویژگی‌های این نرم‌افزار پرکاربرد است.

البته برخی ویژگی‌های این نرم‌افزار در نسخه‌ رایگان غیر فعال است.

 

اپلیکیشن‌های مهندسی مکانیک جامدات

نرم افزار کاتالوگ انواع پیچ ها و اتصالات در IENGINEERاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

اگر شما به یک دیتابیس از انواع پیچ نیاز دارید iEngineer پاسخ شماست. این اپلیکیشن دارای لیست جامعی از پیچ های اینچی و متریک است که شامل ابعاد و اندازه ها، شکل کلگی ، گریدها و گام های مختلف است. این اپلیکیشن برای پیچ های اینچی دارای ۹۳ نوع پیچ مختلف از ۰ تا ۴ اینچ شامل گریدها و استانداردهای SAE  و ASTM و برای پیچ های متریک شامل ۲۰۰ نوع پیچ از M1 تا M100 می باشد که شامل استانداردهای ISO, DIN, BS و ANSI است. این اپلیکیشن همچنین میتواند بزرگترین و کوچکترین قطر پیچ را براساس حداکثر تنش وارده یا مقدار تنش تسلیم، مشخص کند. حداکثر گشتاور مجاز به پیچ نیز از دیگر امکانات این اپلیکیشن است.

 

مدلسازی سازه‌‌های استاتیکی با TRUSS MEاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

اپلیکیشن Truss Me که توسط Scientific Monkey ساخته شده یک اپ جذاب برای ایجاد سازه های استاتیکی می باشد. هدف اصلی ساخت این اپ آموزش به دانشجویان برای ساخت سازه های خرپا است و میتوان با مشخص کردن محل نیرو، میزان تغییر طول ایجاد شده در سازه را پیدا کرده و همچنین با قرار دادن تکیه گاه های مختلف استحکام کششی سازه را قبل از شکست یافت.

 

 

با نرم افزار ROBOTS در رباتیک به روز باشیداپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

 

اپلیکیشن Robots که مخصوص آیپد میشود توسط شرکت IEEE Spectrum ساخته شد است و این امکان را میدهد که به آخرین دستاورد ها و تکنولوژی های به کار رفته در ساخت ربات ها دسترسی داشته باشید. این اپ شامل ۱۵۸ ربات مختلف از ۱۹ کشو است و میتوان ربات ها را بصورت ۳۶۰ درجه مشاهده کرد و قطعات بکار رفته در آن را با تپ کردن بررسی کرد. این اپلیکیشن همچنین دارای واژه نامه و اطلاعات مفید پیرامون ساخت و توسعه ربات ها می باشد.

(برای مطالعه مطالب بیشتر در حوزه رباتیک کلیک کنید)

 

نرم‌افزار جامع مکانیک جامدات Solid Mechanics اپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

تقریباً تمامی محاسباتی که یک مهندس مکانیک جامدات در سطح دانشگاهی نیاز دارد، با این نرم افزار قابل انجام است. از جمله محاسبات: تنش محوری، کرنش محوری، انحراف محوری،‌ تنش خمشی، تبدیل تنش به کرنش، تنش برشی مستقیم، تنش برشی عرضی در مقاطع، تنش برشی پیچشی مقاطع مدور، فشار مقاطع جدار ضخیم و … همچنین این نرم‌افزار از تبدیل واحد‌های مهندسی زیر نیز پشتیبانی می‌کند:

تنش/فشار: Pa, kPa, MPa, GPa, psi, kpsi
کرنش: unitless, %, Millistrain, Microstrain, Nanostrain
نیرو: N, kN, MN, GN, nN, uN, mN, lbf, kgf
طول: m, mm, um, nm, in, ft
ممان/گشتاور: N-m, N-mm, kN-m, kN-mm, lb-ft, lb-in, oz-ft, oz-in, kg-mm, kg-m, g-mm, g-m
ناحیه: m^2, mm^2, cm^2, um^2, nm^2, in^2, ft^2
ممان اینرسی/ممان اینرسی قطبی: m^4, mm^4, cm^4, um^4, nm^4, in^4, ft^4
زاویه: degrees, radians

 

مجله مهندسی مکانیک یا Mechanical Engineering Magazineاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

اپلیکیشن Mechanical Engineering Magazine در واقع مجله‌ی مهندسی مکانیک (Mechanical Engineering magazine)  را ارائه می‌کند که برنده‌ی جایزه‌ی نشریه‌ی معروف ASME است  و به صورت ماهیانه منتشر برای مهندسان منتشر می‌شود.  این مجله اطلاعات و اخبار مهندسی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و به این ترتیب مهندسان را از آخرین اخبار روز آگاه می‌کند.
این اپلیکیشن برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS  در دسترس بوده و به‌طور کامل رایگان است.

 

باز کردن نقشه‌های مهندسی در موبایل با TurboViewer Xاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

TurboViewer X یکی دیگر از برنامه‌های کاربردی رشته‌های مهندسی است که به شما اجازه می‌دهد فایل‌ها و تصاویر دوبعدی و سه‌بعدی DWG را با استفاده از قابلیت‌ تاچ چند انگشتی بزرگ کنید و یا بچرخانید و حتی با قلم آن‌ها را اصلاح کنید. این برنامه می‌تواند فایل‌ها را مستقیماً از آدرس ایمیل روی گوشی هوشمندتان اجرا کند.
این برنامه امکان ارائه ناوبری چند لمسی هنگام بزرگنمایی و چرخاندن یا گردش حول محور تصویر سه‌بعدی را دارد. بعلاوه برای دیدن تصاویر ترسیم‌شده، می‌توان فایل‌های DWG را توسط پست الکترونیکی مستقیماً به آی پد فرستاد. همچنین تصاویر ترسیم‌شده را می‌توان به‌وسیله  FTP،Dropbox ، ICLOUD  و دیگر سیستم‌های ذخیره‌سازی مشاهده کرد.
اپلیکیشن TurboViewer X برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS در دسترس بوده درحالی‌که علاقه‌مندان برای استفاده از آن ملزم به پرداخت هزینه‌ای چند دلاری خواهند بود.

 

مشاهده فایل‌های SolidWorks در موبایل با eDrawingsاپلیکیشن-مهندسی-مکانیک

گر شما هم طراح یا مهندس مکانیک هستید بدون شک نرم افزار eDrawings  بهترین انتخاب برای شما عزیزان خواهد بود . با داشتن این نرم افزار در گوشی می توانید فایل های سالیدورکس  را مشاهده فرمایید . به راحتی می توانید طراحی های دو بعدی و سه بعدی خود را تولید کرده و سپس تولیدات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید . این اپلیکیشن یک ابزار کامل رایگان برای دیوایس های اندرویدی بوده که به راحتی به شما اجازه ارائه تولیدات را می دهد . تولیدات خود را عرضه کنید و سپس طرح ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 

اتوکد در تلفن همراه با AutoCAD 360اتوکد-موبایل-آندروید-ios

اپلیکیشن AutoCAD 360 به مهندسان اجازه می‌دهد که فایل‌های DWG خود را  از طریق مرورگر وب یا گوشی هوشمندشان مشاهده و ویرایش کرده و یا با دیگران به اشتراک بگذارند. مهندسان می‌توانند با دقت به حاشیه‌نویسی و اصلاح نقشه‌ها در زمانی که در محل و یا در جلسات و یا در دفتر خود هستند بپردازند، این در حالی است که اپلیکیشن مذکور همچنین شماری از قابلیت‌های کلیدی و پرکاربردی را شامل شده که پیش از تنها در نسخه‌ی دسکتاپ AutoCAD یافت می‌شد.
این اپلیکیشن مختص  هر دو پلتفرم اندروید و iOS بوده و علاقه‌مندان می‌توانند آن را به‌صورت رایگان از فروشگاه‌های اپلیکیشن مربوطه دانلود کنند.

 

دیکشنری تخصصی اصطلاحات مکانیک Mechanical Engineering Dictionaryدیکشنری-مهندسی-مکانیک

با بیش از ۴۰۰۰ عبارت تخصصی مهندسی مکانیک، این نرم‌افزار نیاز شما برای دانش تخصصی مکانیک را رفع می‌کند. همچنین این اپلیکیشن دارای کوییز و تمرینات متفاوت است که یادگیری شما را تثبیت می‌کند. در کنار آن ماشین حساب مهندسی کاربردی نیز برای مهندسان مکانیک قرار داده شده است.

 

 

 

در این نوشته به معرفی ۱۲ مورد از کاربردی ترین نرم‌افزار‌های موبایل برای مهندسین مکانیک جامدات پرداختیم. اگر نرم افزار مفید دیگری می‌شناسید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.
برای دانلود نرم‌افزار ها می‌توانید به کانال تلگرام خط مهندسی مراجعه نمایید.

3 نظرات
 1. Mahdi می گوید

  عالی بود دم شما گرم

 2. سيدعلي محمد حسيني می گوید

  سلام مهندس جان.امیدوارم که حالتون خوب باشه
  مطالب مفید و کاربردی بودن خوشحال میشیم بیشتر از این مطالب قرار بدید.کمکی هم خواستین ماهم هستیم:)

 3. حامد محمدی می گوید

  سلام
  اپلیکیشن و یا نرم افزار برای محاسبه ی نیروی و گشتاور پیچهای انتقال قدرت و همچنین بال اسکرو رو میتونید معرفی کنید؟
  ممنون

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.